Milica 1950-55. Historia pierwszego powojennego osiedla w Skarżysku-Kamiennej.

7

Nowe

Barbara  Kasprzyk,  „Milica 1950-55. Historia pierwszego powojennego osiedla w Skarżysku-Kamiennej” jest kolejną pozycja o historii naszego miasta wydaną przez Muzeum im. „Orła Białego”. Milica osiedle wybudowane w okresie „zimnej wojny”, dla wielu mieszkańców Skarżyska to miejsce kojarzące się z zabawami z okresu dzieciństwa, pierwszym mieszkaniem przydzielonym przez zakład pracy.

Więcej szczegółów

28,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Opis

Weight0.32

Więcej informacji

Architektura osiedla wyróżnia się na tle stawianych w latach późniejszych pudełkowatych bloków budowanych z wielkiej płyty. Milica z jej podwórkami, skwerami stała się najładniejszą dzielnicą Skarżyska. Książka Barbary Kasprzyk porusza oprócz planowania budowy, kłopotów z cementem i cegłami, problemy życia codziennego. Lektura fraszek, publikowanych w „Naszym Słowie” może wzbudzić uśmiech, ale takie problemy mieli żyjący wtedy ludzie.

Olbrzymim walorem książki są zdjęcia – 28 stron podróży w przeszłość Skarżyska. Przodownicy pracy murujący nowe domy, pochody 1-majowe, pompatyczne hasła z okresu Polski Ludowej. Książka o historii powstania Milicy jak pisze w recenzji prof. Andrzej Chojnowski „Publikacje o czasach PRL opowiadają przeważnie o wydarzeniach politycznych. Historycy opisali już wydarzenia z zakresu tzw. wielkiej polityki, toteż miłośnik historii bez trudu dowie się o przebiegu wypadków w rodzaju poznańskiego czerwca 1956 r. czy wydarzeń grudnia 1970 roku, ma też możliwość poznać sylwetki czołowych postaci komunistycznej elity z jednej strony, jak i przedstawicieli antysystemowej opozycji z drugiej.

O wiele rzadziej pisano o problemach codziennego życia – a przecież dla przeciętnego mieszkańca komunistycznej Polski ważniejszy był chociażby stan zaopatrzenia sklepów, aniżeli to, kto zasiada aktualnie w rządzie lub w kierownictwie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.”

Opinie

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz opinię

Milica 1950-55. Historia pierwszego powojennego osiedla w Skarżysku-Kamiennej.

Milica 1950-55. Historia pierwszego powojennego osiedla w Skarżysku-Kamiennej.

Barbara  Kasprzyk,  „Milica 1950-55. Historia pierwszego powojennego osiedla w Skarżysku-Kamiennej” jest kolejną pozycja o historii naszego miasta wydaną przez Muzeum im. „Orła Białego”. Milica osiedle wybudowane w okresie „zimnej wojny”, dla wielu mieszkańców Skarżyska to miejsce kojarzące się z zabawami z okresu dzieciństwa, pierwszym mieszkaniem przydzielonym przez zakład pracy.

Napisz opinię

Produkty powiązane

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

19 inne produkty w tej samej kategorii: